Yumuşak Kahverengi ve Gri Dekorla Sıcaklık Yayan İç Mekanlar
17 Eylül 2020

Yumuşak Kahverengi ve Gri Dekorla Sıcaklık Yayan İç Mekanlar

ile admin

Yumuşak Kahverengi ve Gri Dekorla Sıcaklık Yayan İç Mekanlar

Farklı renklerin ev ve ofis dekorasyon ürünlerinde kullanılması, son moda tasarımlarda önemli bir yer tutmaktadır. Yaşam alanlarımızda kullandığımız ve göze güzel gelen tasarımların asıl sebebi birbirleriyle yakaladıkları renk uyumudur. İç mimarlık açısından başarıyı yakalamada ve bir tarza sahip olmakta renk uyumu önemli bir rol oynamaktadır. Bir çoğumuz günlük kıyafetlerimizde dahi renk uyumunu tutturmaya çalışırken, bu arayışımızı ev ve çalışma alanlarımızda da sürdürmemiz son moda trendlerin başında gelmektedir. Hangi renklerin birbirleriyle uyum sağlayacağı konusunda bilimsel araştırmalar olmasına rağmen, bu durum kişisel bir zevkle ilgili olduğu için seçim tamamen kişinin kendisine aittir.

Gri ve Kahverenginin Farklı Renklerle Uyumu

Son dönemlerde ev ve ofis tasarımlarında karşımıza çıkan renklerin başında gri ve kahverenginin yumuşak tonları gelmektedir. Birçok mimarlık şirketi bu renk uyumunu göz önünde bulundururken, müşterilerine alternatif seçeneklerde sunmaktadır. Kahverenginin yumuşak tonları ve gri renkle birlikte yapacağınız birçok kombin bulunmaktadır. Ev ve ofis mobilyalarında, kahverenginin tercih edilmesi durumunda bu renk kullanıldığı alana retro havası katabileceği gibi yeşil, krem, turkuaz veya gri renklerle kombin etmeniz önerilmektedir. Gri renk ise tamamen kullanacağınız tona bağlı olarak yine pek çok renkle kombin edilebilir ve bu renklerin başında kahverengi, mavi, pembe ve kırmızı gelmektedir. Yapacağınız renk seçimine göre, duvar boyanızın ve halılarınızın renklerini kombin yaparak günlük hayatta bolca vakit geçirdiğiniz alanlarda sıcak bir ortam yaratabilirsiniz.

Renklerin Mekanlara Etkisi

İç mimarlık şirketleri bu konuda yeni çalışmalar yaparak, kahverenginin yumuşak tonları ile grinin uyumunu ortaya çıkarmışlardır. Günümüze kadar bu iki renk ev ve ofis tasarımlarında farklı alanlarda kullanılmış olsa bile, son yıllarda bu iki rengin birlikte kullanıldığında yaşam alanlarımızda nasıl bir değişiklik yarattığı görülmüştür. Özellikle bu iki rengi kullanacağınız alanlarda, mutlaka açık renkli ve pastel bir duvar boyası kullanılmalıdır. Böylelikle kullanılan alanın aslından daha geniş olduğu hissini yansıtabilirsiniz. Ayrıca kahverenginin yumuşak tonları ve gri, doğal gün ışığını yansıtacağı için kullanıldığı ortamın daha aydınlık olmasına da fayda sağlayacaktır. Farklı avantajları olan bu iki rengin, yaşam alanlarınıza katacağı zarafet ve sıcaklığı da göz ardı etmemek gereklidir.